• czecrin

Iniciace mezinárodní klinické studie POPART

Aktualizace: 2. čvc 2019

20. března 2019 - CZECRIN pomohl v České republice zahájit mezinárodní neonatologické klinické hodnocení, jehož zadavatelem je University College v irském Dublinu. Kromě České republiky a Irska se studie účastní také neonatologická centra ve Švédsku, Norsku, Belgii, Itálii a Portugalsku.Akademické klinické hodnocení POPART (Prophylactic Oropharyngeal Surfactant for Preterm Infant Trial; EudraCT č.: 2016-004198-41) je financováno z prostředků sítě PedCRIN pro pediatrický klinický výzkum. Jedná se o randomizované kontrolované klinické hodnocení fáze III. Cílem studie je zhodnotit, zda surfaktant podaný orofaryngeálně snižuje četnost endotracheální intubace pro respirační selhání u předčasně narozených dětí během 120 hod po narození. Účinnost hodnoceného léčiva bude porovnávána se standardní terapií.


Surfaktant bude podáván v podobě registrovaného léčivého přípravku CUROSURF. Toto léčivo je směs fosfolipidů a proteinů, které pokrývají vnitřní povrch plicních alveolů, stabilizují jejich strukturu a pomáhají zachovat adekvátní výměnu plynů v průběhu dýchání. Endotracheálně podávaný surfaktant je standardní součástí péče o novorozence s respirační tísní. Testované orofaryngeální podání je však výrazně méně invazivní.


V České republice se do studie zapojí tři neonatologická centra. Ve dvou z nich, a to na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze u Apolináře a na Gynekologicko-porodnické klinice v Brně na Obilním trhu, bylo ve dnech 19. a 20. března 2019 uspořádáno setkání zkoušejících lékařů, studijních týmů a pracovníků CZECRIN u příležitosti iniciace klinického hodnocení. Hlavními zkoušejícími lékaři v iniciovaných centrech jsou prof. MUDr. Richard Plavka, CSc. (Praha) a MUDr. Tomáš Juren (Brno). Obou setkání se zúčastnila také zástupkyně zadavatele, paní Rabia Hussain (Quality and Regulatory Affairs Manager) z University College v Dublinu.


Více informací o klinickém hodnocení POPART naleznete zde:

https://ecrin.org/news/popart-trial-reducing-endotracheal-intubation-preterm-babies-respiratory-failure

https://www.ecrin.org/news/popart-trial-prophylactic-oropharyngeal-surfactant-preterm-infants-randomised-trial

https://www.clinicaltrialsregister.eu/ctr-search/search?query=2016-004198-41

https://www.ecrin.org/projects/pedcrin

59 zobrazení

K personalizaci obsahu, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.

Používáním webu s tím souhlasíte.

Zásady ochrany osobních údajů

  • LinkedIn - Gray Circle
  • Facebook - Grey Circle