• CZECRIN

IV. národní den klinických hodnocení se věnoval datům z klinických studií

Aktualizace: 2. čvc 2019

14. 5. 2019 – Kvalita a integrita dat z klinického výzkumu a jejich využití a sdílení jsou témata, jimž je v poslední době věnována velká pozornost mezinárodní odborné veřejnosti. Staly se i hlavními tématy konference IV. národní den klinických hodnocení, která se v polovině května uskutečnila v Jednacím sálu Senátu Parlamentu České republiky pod záštitou místopředsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku prof. MUDr. Jana Žaloudíka, CSc.


Ranní sekce konference přivítala zástupce klíčových zainteresovaných stran akademického klinického výzkumu, tedy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a výzkumné infrastruktury CZECRIN, jež představili svůj úhel pohledu na současnost a budoucnost klinického výzkumu.


Navazující dopolední blok přednášek se věnoval využití dat z klinických hodnocení jako podkladů pro rozhodování v duchu medicíny založené na důkazech, pro farmakoekonomická hodnocení a stanovování cen a úhrad inovativních léčivých přípravků. Přednášejícími byli akademičtí pracovníci lékařských fakult, zástupce SÚKL a odborníci z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), Institutu pro zdravotní ekonomiku a technology assessment (iHETA) a České farmakoekonomické společnosti (ČFES).


Mezinárodní účast potom nabídla sekce odpolední, jež se věnovala sdílení dat z klinického výzkumu. Platformu pro sdílení elektronických nemocničních záznamů a jejich následné využití představila Àngels Garcia Arellano ze společnosti Sanofi. Sara Testoni z výzkumného institutu IRST v Itálii se podělila o zkušenosti s elektronickou zdravotní dokumentací z pohledu zdravotnického zařízení. Další přednášející seznámili posluchače s právními aspekty sdílení dat, s projektem EOSC-Life, který je zaměřen právě na sdílení dat z klinického výzkumu, a zkušenostmi se sdílením dat v rámci infrastruktury BBMRI.


Mezinárodní den klinických studií odborné veřejnosti připomíná nenahraditelnou roli klinických studií ve vývoji nových léčiv, zdravotnických prostředků a léčebných metod a ke srovnávání účinnosti a bezpečnosti již schválených léčebných modalit. Možnost sdílení kvalitních dat mezi výzkumnými týmy by mohla významně zrychlit vývoj inovativních léčebných postupů a jejich plynulé přijetí zdravotnickými systémy v jednotlivých zemích.


Přednášky z konference naleznete zde.

Reportáž České televize (od 14 minuty) zde.

Studio ČT24: Současnost a budoucnost klinického výzkumu a klinických studií

K personalizaci obsahu, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.

Používáním webu s tím souhlasíte.

Zásady ochrany osobních údajů

  • LinkedIn - Gray Circle
  • Facebook - Grey Circle