• CZECRIN

Konference CZECRIN 2019: Akademický klinický výzkum v České republice

Aktualizace: 18. čvc 2019

19. 6. 2019 se v prostorách Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně konal 2. ročník Výroční konference CZECRIN. Celkem 60 účastníků se zájmem o akademický klinický výzkum vyslechlo celkem 13 přednášek.


Dopolední sekce se věnovala administrativě a koordinační činnosti spojené s přípravou a prováděním akademického klinického výzkumu. Představen byl současný stav akademických klinických studií v České republice a jeho srovnání se situací v Portugalsku. O tom, co je třeba zvážit, promyslet a připravit před zahájením projektu, informovaly účastníky přednášky o právních aspektech klinických hodnocení, nových designech klinických hodnocení, přípravě protokolu a spolupráci s datamanažerem. Dopolední část uzavřela přednáška PharmDr. Lenky Součkové, Ph.D., která představila možnosti zorganizování mezinárodní akademické klinické studie s pomocí CZECRIN a ECRIN.


V rámci přestávky na oběd a oddech se účastníci mohli podívat na vybraná pracoviště Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA-ICRC. Prohlídku doprovodil komentář místních výzkumných pracovníků.


V odpoledním programu prezentovali lékaři a další výzkumníci akademické projekty, které jsou aktuálně realizovány na jejich domovských pracovištích. Prof. MUDr. Robert Mikulík, Ph.D. z FNUSA-ICRC prezentoval projekt výzkumné sítě iktových center Czech Stroke Research Network zaměřené na podporu akademických klinických studií věnujících se cévní neurologii. Dále účastníci nahlédli pod pokličku studií z oblasti parodontologie, dětské onkologie, intenzivní péče, neurologie a psychiatrie. Přednášející se ochotně podělili o řadu praktických informací a popsali svou, často dosti nelehkou, cestu za naplánováním klinické studie založené na vlastní výzkumné myšlence bez finanční a administrativní podpory farmaceutických firem.


Jedním z poznatků, který bylo možné zaznamenat téměř ve všech sděleních, byla nezbytnost spolupráce nejen při realizaci výzkumného projektu, ale především při jeho přípravě. V současné době již téměř není v silách jediného lékaře přeměnit svůj nápad v klinickou studii zcela bez odborné administrativní podpory. A právě ta je jednou ze stěžejních aktivit výzkumné infrastruktury CZECRIN.


Sborník abstraktů dostupný zde.

Přednášky z konference naleznete zde.K personalizaci obsahu, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.

Používáním webu s tím souhlasíte.

Zásady ochrany osobních údajů

  • LinkedIn - Gray Circle
  • Facebook - Grey Circle